Květen 2018

Bezmoc s krycím názvem alkohol

22. května 2018 v 23:52 | Lyrithra |  Nezařazeno
Mami, proč se to stalo? Proč tenkrát a proč dnes... Proč vy, nejbližší, u kterých člověk hledá ochranu a bezpečí, proč se opíjíte?

Tenkrát u známých na Moravě, pamatuješ na Jardu a jeho sklípek, mami? Všechny ty dlouhé roky, co jsme tam jezdili, byly v pořádku, ale jednou se to jaksi vymklo kontrole. Bylo mi kolem deseti let. Ležela jsi v trávě, chtělo se Ti zvracet, brečela si, že chceš za rodiči a já tam u Tebe seděla, hladila Tě ve vlasech a snažila se Tě uklidnit. Potom Tě Tvůj přítel dotáhl na faru, kde jsme spali. Ségra Tě umyla nějakou mycí houbou a Ty ses smála, že je to želvička. Nikdo mi nechtěl vysvětlovat, co Ti je. Nechápala jsem to. Netušila jsem, co se děje. Šlo se spát a Tobě bylo stále špatně, budila ses a Tvůj přítel se o Tebe staral. Nemohla jsem usnout. Tak moc jsem se o Tebe bála. Prosila jsem Boha, aby si neumřela. Ta bezmoc... Nakonec jsem se umodlila k spánku.

O pár let později jsem potkala fajnového kluka a víš, co? Bylo to to samé. Nesnášela jsem, když byl v jeho blízkosti alkohol. Už jsem to chápala. A věděla jsem, jaký je on. A ano, je to to samé. Strach o něj, protože nikdy člověk neví, co se stane. Zvlášť ne, když je poblíž alkohol. Stejný nevyčíslitelný strach a bezmoc. Že by přenesené vzorce?

A dnes, mami? Řekneš mi k tomu zítra něco? Těžko soudit. A mám na to vůbec právo? Má na souzení vůbec právo někdo jiný než On? Už tři předešlé noci jsem strachy z cizích bytostí nemohla usnout. Bojím se, co bude dneska, když jsem navíc požádala bratra, ač ne pokrevního, o pomoc. A do toho se Ty opiješ? Celá flaška vlašského ryzlinku a nic nedává smysl, že? Proč by si jinak se vším v koupelně házela, nechala rozsvíceno v prádelně, v kuchyni neuklidila zacákanou plotnu a nechala válet se po zemi špagety? To není Tvůj styl. Ty musíš mít vždy naklizeno, s věcmi se nesmí házet, protože si jich člověk musí vážit a podobně, že? A pak ten telefonát svému ex, následně svému současnému příteli a taky ten hysterický záchvat pláče, při kterém ses začala dusit... Tak co, zameteme to pod koberec?